Széchenyi 2020

Látnivalók

Örökségünk

Kiskorpád méretéhez képest igen sok örökségi értékkel büszkélked-het.

Országosan védett műemlék a református templom. A terület régészeti értékekben is gazdag, nyilvántartott régészeti lelőhely található a település közigazgatási területén.

Vannak azonban olyan építmények, melyek a helyi közösség számá-ra kiemelt örökségi emlékek, akár építészeti-esztétikai értékük miatt, akár történeti-identitási értékük miatt. Ezeket az értékekekt a helyi önkormányzat védetté nyilvánította, azok megőrzése, karbantartása és felújítása kiemelt feladat. Ilyen helyi védelem alatt álló örökségi emlék 16 db található a település területén.

Kiskorpád 20/2004. (XII.15.) önk. rendelet alapján védetté nyilvánított helyi építészeti értékeit az 1. melléklet tartalmazza.

 

Református templom

 

Kereszt

Református templom

 

A református templom 1789-ben épült késő barokk stílusban. Különlegessége a háromszög alakú alaprajza, boltozatos belső kialakítása, illetve a XVIII. századból származó kézzel faragott szószéke. Az építményt 1994-ben teljesen felújítot-ták, kiemelten védett műemléknek minősül. A templom a település jelképeként szolgál.

 

 

Református templom

A Kiskorpádi református templom tetején csillag található. Magyarországon a katolikus templomokat kivétel nélkül kereszttel, a református templomokat pedig kakassal vagy csillaggal díszítik. A csillag a betlehemi csillagra emlékeztet.

Nem tudományos alapú magyarázat szerint, az ellenrefor-máció idején a katolikus templomfoglaláskor a körmeneti kereszttel verekedtek. Egy másik magyarázat szerint, az ellenreformáció alatt a protestáns lelkészeket és híveket a kereszt jegyében üldözték, kínozták és gyilkolták. A ke-resztellenesség nem csak a templomra vonatkozik, hanem a protestáns fejfákon, síremlékeken sem találunk keresztet, jellemzően kehely, kinyitott Biblia vagy szomorúfűz látható.

 

Az épület a református templomokra jellemzően egyzerű, fehér színű. Kevés díszítés található rajta, mint például a vakabla-kok. A befalazott ablaknak tűnő díszíés a templomajtó mellett párhuzamosan helyezkedik el, illetve a torony tetején körfor-mában újra visszatér.

 

Református templom, részlet

Új temetői kereszt

 

A temetőben egy egyedülálló kereszt is található. A kereszthez egy tujafasor vezet. A műkó kereszt Krisztus keresztre feszített alakja mellett Szűz Máriát is ábrázolja. A Máriaszobor az imádkozó édesanyát sokkal kisebbként, kevésbé kidolgozottan jele-níti meg, mint a keresztre feszített Krisztus szobrot. A keresztet 1964-ben állította a Kiskorpádi község, napjainkban is helyi védelemben részesül.

 

Temetői kereszt

Petőfi utcai temetői kereszt

A Pető i utcai temetőben szintén fellelhető egy Krisztus kereszt. A kereszt mára eléggé tönkrement, azonban hozzájá-rul a temető hangulatához.

 

Temetői kereszt

Somogyi Kereszt

 

A Somogyi Kereszt a Somogysárdi út mellett található. A helyi védelemben részesített keresztet 1913- ban állíttatta Somogyi János. A kereszt neve az adományozó nevéből származik. A golgotai jelenet szenvedését ábrázolja a szobor,

 

Somogyi kereszt

Sárközy kúria

A Sárközy kúria a Petőfi Sándor utca 75.- ben található. A kúria épülete napjainkra teljesen leamortizálódott. A terü-let előtt jelentős méretű termőföld található, amely egykor feltehetően a birtokhoz tartozott. Az épület helyi védelem alatt áll.

 

Sárközy kúria

Egykori iskola

A Vörösmarty utca 63. szám alatti lakóház kapuját Robin Márton készíttette és Varga Károly faragta. A kapun az alábbi két idézet olvasható.

 

Lakóház kapuja

„Béke a belépőkre, áldás a kilépőkre.”

„Ha jó a szived, neved. E kapun bjöhetsz. Ha pedig álnokul élsz, fel s alá tehetsz.”

A kapu mögött jobbra egy régi harangláb helyezkedik el.

Az egykori iskola mai bejárata a jól kidolgozott kapu. A kapu hasonlít a székely kapukra. A jókívánságok-kal, illetve különböző fa faragások-kal díszitett kapu mögött húzódik a helyi védelem alatt álló lakóház.

 

Lakóház kapuja

Első világháborús emlékmű

 

Az emlékművet Kiskorpád és I júsága emeltette az első világhá-ború áldozatai tiszteletére 1932-ben. Vitéz Torma Árpád tervez-te és Németh nevezetű kaposvári kőfaragó készítette el. Az obe-liszk elején egy kard domborműve látható, mely méreténél fogva majdnem végigéri azt. Tetején bronzból készült tölgykoszorú fut körbe.

 

Világháborús emlékmű

 

Világháborús emlékmű. Nevek

Kétoldalt az első világháborús áldozatok névsora 34 nevet sorol fel. Az emlékművet Torma Árpádné és Kiskorpád lakossága fel-újíttatta 1990-ben, ekkor került rá a második világháborús áldo-zatok névsora 50 névvel.

Harangláb

A Hősök térén megetalálható harangláb alatt egy keresztre lelhetünk. A fa szerkezetű harangláb alatt meghúzódó ke-reszt mérete kisebb, azonban díszítése nagyon előkelő és ki inomult. A fekete kereszten egy arany Krisztust ábrázol a szobor. A harangláb és a kereszt is helyi védelem alatt áll.

 

Harangláb      Kereszt, részlet

Kapotsfy-kápolna

 

A Kapotsfy-kápolna 1905-ben épült, eredetileg sírkápolnaként, ám a későbbiekben katolikus templomként is szolgált. Az évek során folyamatosan pusztuló kápolnát többször kifosztották, tetejét, ablakait és bútorait kibontották, valamint a födém is beszakadt. Végül 2017-ben rekonstruáltak, majd szentelték újra.

 

Kapotsfy-kápolna

 

Jákói úti kereszt

A Jákói úton egy újabb helyi védelem alatt álló kereszt ta-lálható. A kereszt talapzatát egy Szűz Mária szobor díszíti, Krisztus szobra alatt pedig további három alak található

 

Kereszt,

Szigetes-tó

Kiskorpád legnépszerűbb horgásztavát valamikor az 1900-as évek elején hozta létre a Zoltán család, majd az államosí-tások idején a Kutasi Állami Gazdaság kezelésébe került, az pedig bérbe adta a Kiskorpádi Horgászegyesületnek, amely 2003-ig gazdálkodott a tavon. Ezután jelenlegi tulajdonosa vette át a tó üzemeltetését, amit nagyszabású rendbehoza-tal követett, ezért csak 2005-ben nyitotta meg újra kapuit és azóta is üzemel.

 

Szigetes-tó

 

Volt Kapotsfy kúria

 

Kapotsfy kúria

 

Katonai Temető

 

Kiskorpádi Új Temető

 

A kiskorpádi temető a falu elején helyezkedik el. A temető azonos stílusú műkő sírokból áll. A temetőben sok zöldfelület található. A temető érdekessége a sírkövek díszítésében rejlik. A műkő,illetve fekete gránit Kisztuskereszt a sírok nagy részén megtalálható. A keresztek igényes díszítése emellett egy összefüggő, letisztult képet ad.

 

Új temető

 

 

Kereszt sírdísz

 

A temető másik jellegzetes díszítőeleme a műkő galamb, amely szürke vagy fehér színekben pompázik a sírokon. A galamb, mint jelkép, sokféle tartalmat hordoz. Legtöbben azt gondoljuk, hogy a béke szimbóluma, pedig emellett még sok helyen, teljesen más szerepben felfedezhetjük. A “szelíd” madár többek közt a halottak lelkének szimbóluma, de a keresztényeknél a Szentlélek jelképe is.

 

Galamb sírdísz

 

Temetői fasor

 

Petőfi utcai temető

 

Kiskorpádon a Pető i utcában található a régi temető. A temető helyi védelem alatt áll. Egyes sírokon itt is felfedezhető a galamb illetve a fekete kereszt. Ebben a temetőben számos önálló öntött műkődés vaskereszt is található.

 

 

Temető